Hakkımızda

AMAÇ ve MİSYONUMUZ

  • Hobi amaçlı doğa yuruyuslerı ve doga sporları yapan ve yapmak ısteyenlere, bu sporları tanıtmak, ozendırmek, yapmalarına olanak saglayarak fızıksel ve zıhınsel gelısmelerıne katkıda bulunmak ve bu amacla her turlu kurulus tarafından duzenlenen etkınlıklerın duyurulmasına yardımcı olmak
  • Hıcbır tıcarı amac tasımamak
  • Doga ve kulturel alanların korunması ve gelıstırılmesı, belgelenmesı vb. konularda yapılan arastırmalara yardımcı olmak, tanıtmak
  • Bırlıkte yapılan etkınlıklere katılanlar, cektıklerı ve paylasıma actıkları fotograf, fılm, vıdeo ıle gezı notlarının bu sıtede yayınlanmasından herhangı bır hak ıddıa edemezler. Bu dokumanlar Ankara Trekkıng grubunun tanıtılması ve haber amaclı olarak dergı, gazete ve tv lerde kullanılabılır


 

 

 

 

 

 

 


 

FAYDALI YAZILAR

 

KONU: MAĞARACILIK

Bu yazı tecrübeli bir mağara rehberi ya da mağara teknikleri üzerine komple bir makale değildir; amacı sadece ilk mağara geziniz için sizi yeterince bilgi sahibi yapmaktır. Mağara tekniklerini tecrübeyle kazanacaksınız, kılavuzunuz ise mağaradaki eşiniz olacaktır. 
Mağaracılık beceri, işbirliği ve düzen gerektiren bir spordur. Mağaralar soğuk, ıslak, dar, keskin kayalarla dolu berbat tünellerden, güzel oluşumlarla dolu geniş yürüyüş pasajlarına kadar uzanır, derin çukurlara rastlanır. Dar mekanlardan ve yükseklikten korkan kimseler mağaracılığı düşünmemelidir. Küçük bir odada ışıkları kapatıp oturarak ya da bir yatağın altında emekleyerek kendinizi deneyin! Bir sandalyenin üzerine çıkıp tavana bakın ya da yüksek bir binada pencereye çok yakın durup aşağıyı izleyin. Eğer kendinizi rahat hissetmiyorsanız mağaracılığı unutun.
Mağaracıların mağaracılardan başka seyircisi yoktur. Eğer başkalarını etkilemek istiyorsanız, becerilerinizi takdir edecek seyircilerin bulunduğu başka bir sporla uğraşın, mağaracılıkla değil.
Mağaracılar beraber çalışmak ve birbirlerine destek olmak zorundadır. Eğer kendi başınıza hareket etmekten hoşlanıyorsanız ya da bir şeyleri partnerinizle değil de tek başınıza yapmak istiyorsanız mağaracılıktan uzak durun.
Yeni başlayan mağaracıların ihtiyaç duyacağı malzeme genellikle ucuz ve basittir. Bazı özel malzemeler kiralanabilir ya da ödünç alınabilir. Elbise, çorap ve botlarla birlikte iki komple giyim takımı gerekli olacaktır. (Bir takım mağaraya gidiş ve dönüşte, diğeri ise mağara içinde kullanılmak üzere)
Mağara giysileri genellikle eskidir. İlk giyişten sonra üzerlerinde kalıcı, kirli kahverengi lekeler ve ilginç yırtık ve deliklerden oluşan bir koleksiyon oluşur. Mağaracılar vücudu kaplayan tulumlar ve kotları tercih ederler. Soğuk iklimlerde sweat-shirt veya ceket de kullanılır. Mağaralar ortalama sıcaklığı korudukları için, kuzeydeki mağaralar güneydekilere göre daha soğuk olurlar. Bazı mağaralarda spor ayakkabı da giyilebilir ama bileği koruyan eski botlar idealdir. Tırmanma botları mağaralar için kullanışlı olmakla birlikte iyi bir tırmanma botunu mağarada kullanmamak daha iyi olacaktır. Bir çok tecrübeli mağaracı bu ise adadığı eski, sağlam tabanlı botları kullanır.
Bütün mağara gezileri, mağaraya gidiş ve dönüş için ulaşımı da içerirler. Eğer başka bir mağaracının arabasında yolculuk ediyorsanız, ona karşı iki büyük sorumluluğunuz vardır. Birincisi, mağaradan dönerken arabada mağara giysilerinizle oturmanıza izin verilse bile elbiselerinizi değiştirin; bu sayede koltukları kirletmemiş olursunuz. İkincisi de, gezinin masraflarını paylaşmaya hazır olun. Bu konudaki genel uygulama benzin masraflarının araba sahibi dışındaki yolcular tarafından paylaşılmasıdır. Çünkü araba sahibinin lastik, amortisman, sigorta vs. masraflarını karşılaması gerekmektedir.
Her mağaracının mutlaka sahip olması gereken iki önemli malzeme kask ve ışık kaynağıdır. Kask başınızı tavana vurup incitmekten ve düşen kayalardan koruyacaktır. Aynı zamanda kayıp düştüğünüzde, kafanızı yere vurup yaralanmanıza da engel olacaktır. Mağaralar tamamen karanlık olduğu için ışık çok önemlidir. Her mağaracı en az iki, tercihen üç ışık kaynağı taşımalıdır. Tırmanırken veya sürünürken ellerin serbest olabilmesi için bu ışıklardan biri kaska monte edilmiş olmalıdır. Üzerinde karpit lambası bulunan kasklar ucuz ve kullanışlı ışık kaynaklarıdır. Karpit lambası kullanan bir kişi yedek karpit, su ve kullanılmış karpit için bir kap taşımalıdır. Kaskın üzerine monte edilmiş elektrikli fenerler de kemerde taşınan aküleriyle birlikte kullanılırlar. Kask ve fener ilk mağara gezileri için mağaracılık derneklerinden ödünç alınabilirler. Ancak mağaracılığa devam etmek isteyen herkes kendi kişisel malzemesini satın almalıdır. İkinci ışık kaynağı genelde pilli bir işaret feneridir. Mag Lite işaret fenerleri mağaracılık için en uygun olanıdır. Üçüncü ışık kaynağı olarak el feneri ve su geçirmez kibritler kullanılır. Bir çok mağaracı ilk iki ışık kaynağının arızalanması yüzünden mağaradan üçüncü ışık kaynağının yardımıyla çıkmak zorunda kalmıştır.
Gofret, çikolata gibi besinler ihtiyaç duyulduğunda enerji sağlayacaktır. Bu yiyecekler su geçirmez, kırılmaz kutularda taşınmalıdır. Plastik bebek biberonları bunun için idealdir. Meyve suyu ve içme suyu da yanınızda bulundurulmalıdır. Taşıma kapasiteniz sınırlı ve girdiğiniz her mağaradan çıkmak zorunda olduğunuzdan enerjinizi korumayı öğrenmelisiniz. Tecrübeli mağaracıların nasıl hareket ettiklerini izleyin; nasıl yürüdüklerini, süründüklerini, eğildiklerini vs. 
Bu konudaki önemli noktalar : 
· Mağarada kendinizi zorlamayın. Bir delikten geçemiyorsanız geri çıkıp başka bir pozisyonla deneyin.
· Başınızı her zaman dik tutun.
· Öne fazla eğilerek yürümeniz gerektiğinde yükünüzü arkanızda taşıyın. Böylece omuzlarınızdaki yükü hafifletmiş olursunuz. 
· Yorulduğunuzda mutlaka dinlenin.
Bütün ekipmanınız sağlam bir çantanın içinde korunmalı ve dar pasajlardan geçerken kolayca çıkartılabilecek şekilde sırtınızda veya kolunuzda asılı olarak yanınızda taşınmalıdır.
Dikey mağaracılık olarak bilinen ip ve merdiven teknikleri yeni başlayan mağaracılara göre değildir. Mağara ortamına alıştıkça ve bu konuda tecrübeli mağaracılarla arkadaşlık ettikçe, mağaracılığın bu heyecan verici yönünü de öğrenme fırsatı bulacaksınız. Şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın; yeraltında kullanılması planlanan özel bir malzeme önce yer üstünde denenmeli ve nasıl kullanıldığı iyice öğrenilmelidir.
Bir mağara gezisine giderken nereye gittiğinizi, ne zaman döneceğinizi, haber alınamadığında kimin aranacağını bir arkadaşınıza bildirmelisiniz. Dönüş zamanınız için yeterli zaman ayırınız, çünkü mağara gezileri her zaman planlanandan daha uzun sürer. Eğer söylediğiniz zamanda dönemeyecekseniz mutlaka telefon edin. Gereksiz bir acil durum girişimine neden olmayın.
Tek başınıza keşfe kalkışmayın. Her tecrübeli mağaracı, arkadaşının küçük bir yardımı sayesinde nice tehlikeli ve zor durumdan nasıl kurtulduğunu size anlatabilir. Ciddi bir kaza sırasında ilk bir saatte yapılacak müdahaleler kazanın sonuçlarını değiştirecektir. Gerektiğinde size yardım edebilecek biri her zaman yanınızda olmalıdır. 
En önemli konulardan birini sona sakladık. Mağaralar eşsiz doğal harikalardır ve görünüşleri kesinlikle bozulmamalıdır. Duvarlara isim yazmak, mağara oluşumlarını dışarı çıkarmak, zarar vermek dünyadaki hiçbir ciddi mağaracı tarafından hoş görülmez. Bu bir çok ülkede yasalarla da engellenmiştir. Mağara yaşamı tehlike altında olan bir hayattır ve tahrip edilmemelidir. Mağaraya getirilen her şey dışarı çıkarılmalıdır.--- 
SELAMİ KALAY 08/05/2006

 

SAĞLIĞINIZ İÇİN BOL BOL YÜRÜYÜN 
Ankaratrekking Grubu, ilkbahar ve yaz ayları boyunca her Pazar Ankara civarında gerçekleştirdiği günübirlik doğa yürüyüşlerine, sonbahar ve kış döneminde de devam ediyor.
Önemli bir sağlık sorunu olmayan herkesin katılabileceği günübirlik yürüyüşler, 10 – 15 kilometrelik bir parkurda yapılıyor. Yürüyüş sırasında Ankara Trekking Grubu’nun katılımcılara bölgeyi tanıtmaları yanı sıra, zaman zaman yöresel yemeklerden tatma olanağı da yaratılıyor.
Yürüyüşleri düzenleyen Ankara Trekking Grubu diyor ki: “Bu yürüyüşler sayesinde farklı meslek gruplarından insanlarla tanışabilirsiniz. Temiz orman havasıyla ruhunuzu kentin kaotik ortamından soyutlayabilirsiniz. Nefesinizi açabilir, dayanıklılığınızı artırabilirsiniz. Her Pazar 08:00 – 18:00 arasında bize katılmaya ne dersiniz?
Merry (22/12/2005)

 

KONU: DAĞCILIK SPORU VE MALZEMELERİ

Merhabalar,

Öncelikle yazacaklarımın dağcılıkla ilgili olarak aldığım temel eğitimin notlarına kendi tecrübelerimi de katarak elde edilmiş bilgiler olduğunu belirtmek isterim. Bu tecrübeler hem benim hem de katıldığım aktivitelerde diğer arkadaşların yaşadıklarından oluşmuştur. Amacım bilebildiklerimi sizlerle paylaşmaktan ibarettir. Temel kavramlar bilindikten sonra, bunların doğada bizzat kendiniz tarafından sınanması gerekmektedir. Tabii ki, herkesin kendi yeteneklerini, fiziksel ve ruhsal gücünün sınırlarını çok iyi tespit etmesi şartıyla (bu konu ileride “KAZALAR” bölümünde işlenecektir).

DAĞCILIK:

Belirli bir takım ilke ve durumlara bağlı olarak dağlarda yapılan yürüyüş, kampçılık ve tırmanış sporudur. İçerisinde yürüme, taşıma ve tırmanmayı barındırır.

Amacı çoğu zaman bir dağın zirvesine ulaşmak olan, yaz ve kış şartlarında, karda, kayada, buzda, taşıma, ulaştırma faaliyetlerini de içeren dolaylı bir yarışmadır. Ancak izleyiciniz yoktur, bir rakibiniz yoktur, rakibiniz ancak kendi yetenekleriniz olabilir.

DAĞCI:

Kayada, karda, buzda, doğanın birtakım zorluklarını aşıp, dağcılık malzemeleri ve tekniklerini kullanarak zirveye ulaşan veya ulaşmaya çalışan kimsedir.

DAĞCILIK ÇEŞİTLERİ:

1. ALPINIZM: İçerisinde kaya, kar, buz özelliklerini barındıran doğrudan zirve amaçlı bir tırmanış sporudur.

a) HIKING: Genellikle hafta sonları sabah başlayıp akşam biten günübirlik yürüyüşlerdir. 
b) TREKKING: Hafta sonları yapılan ve bir gece konaklamalı komple bir etkinliktir. 
c) EXPEDITION (Uzun Yürüyüş): Doğada genellikle (bir hafta gibi) uzun süreli olarak yapılan, her gün bir başka yerde konaklamalı etkinliktir.

2. SPOR TIRMANIŞI (CLIMBING): Genellikle kaya üzerinde veya yapay duvarda yapılan tırmanış sporudur.

a) KAYA ANTRENMANI (BOLDRING): Kaya üzerinde fazla yükselmeden, genellikle ön ısınma veya kayaya alışmak için teknikleri kullanarak yapılan tırmanıştır. 
b) KAYA TIRMANIŞI: Genellikle bir ip boyu (50 mt.) ve emniyet malzemeleri kullanılarak yapılan tırmanıştır. 
c) UZUN DUVAR TIRMANIŞI: Kaya tırmanış malzemelerini ve tekniklerini kullanarak bir ip boyundan (50 mt.) daha fazla olan kaya üzerinde yapılan tırmanış şeklidir. 
d) YAPAY DUVAR TIRMANIŞI: Genellikle kapalı alanlarda kimyasal malzemeler kullanılarak yapılmış, sabit veya ayarlanabilir duvar sistemleridir. Üzerinde değişik büyüklüklerde ve uzaklıklarda basamak veya tutamakları mevcuttur. Üstten emniyetli ip (toprock) tekniği ile yapılan bir tırmanış sporudur. 
e) FERETA (MERDİVEN ÇIKIŞI): Tutunma imkanı vermeyen kayalar üzerine metal merdiven monte edilerek yapılan bir tırmanıştır.

 

DAĞ YÜRÜYÜŞLERİNDE UYGULANACAK BAZI KURALLAR:

a) Zeminle İlgili Olanlar;

• Doğaya en az zararı verecek şekilde patikalardan ve tek sıra halinde yürünür.
• Çıkışlarda diz kilitleme tekniği uygulanarak yükün kaslar yerine kemiklere binmesi sağlanır. 
• Çarşak (taşlı) zeminde taşa bastıktan sonra, taşın zemine oturduğuna emin olup ondan sonra öbür adım atılır. 
• Her adım sağlam atılıp, kaya üzerindeki bir taş parçasına, ağaçlık alanlarda dal parçalarına ve kozalaklar üzerine, altı boşluk olabilecek sık çalı – diken topluluklarına basılmamalıdır.
• Çayırlık zemin kaygan olacağından baton kullanılır.

b) Eğimle İlgili Olanlar;

• İnişlerde botların bağları sıkılaştırılarak ayak ucunun zarar görmesi engellenir.
• Sırt çantaları, çıkışlarda, sırta yapışacak şekilde sıkıştırılır. İnişte omuzlardan biraz gevşetilir.
• Batonlar inişte uzatılır. Yan geçiş ve eğimli alanda dağ tarafı kısa öbür taraf uzatılır. Batonun tutuşu, kol dirsekten 90° açı yapacak şekilde ayarlanır.
• İnişte, zemin yumuşaksa topuklara basarak, değilse zig – zaglar çizerek ve dağ tarafındaki ayağın dışı, diğer ayağın içine basarak dengeli olunacak. Tam düz basılmayacak.
• Çıkışlarda da aynı yöntem kullanılacak.
• Dik çıkış yapıldığında nabız 140 ve üstü olur çok yorucudur ve 1,5 saat ancak dayanılır. Vücut karbonhidrat yakar. Zorunlu olmadıkça zig – zag çizmek tercih edilmelidir.
• İnişlerde denge bozulduğunda oturmak uygundur.
• Zorunlu kalmadıkça atlama, zıplama v.b. hareketler yapılmaz, vücut daima bir ayakla dengede ise öbür ayak hareket eder.

YÜRÜYÜŞ GURUBU:

a) Ekip Başı: Amaca uygun, zor koşullarda doğru, çabuk karar vermeli ve ileriyi kollamalıdır.
b) Ekip Sonu (Artçı): Lider ile iletişim kurar, yardım eder. Moladan en son ayrılır. Kalan malzeme ve atıkların olup olmadığını ve elemanları kontrol eder. 
c) Elemanlar: Lider ve artçının koyduğu kurallara uyar. Gereksiz yorum ve tartışmalardan uzak durur. 
d) Tempo: Ekibin en yavaş yürüyen elemanına göre belirlenir. Bu eleman liderin arkasında yürür.
e) Mesafe: Tüm gurup elemanları, birbirleri ile gözle veya sesle iletişim kuracak kadar bir mesafede yürürler. Aralıklar, sis, ormanlık alan, açık alan, çarşak çıkış ve inişi özelliklere bağlı olarak belirlenir.
f) Zaman: 50 dakika yürüyüp 5 dakika dinlenme genellikle uygulanan yöntemdir.
g) Mola: Su olan bir yerde, rüzgara, taşa, çığa dikkat ederek mola verilir. Yokuşun ortasında mola verilmez ama tempo düşürülebilir. Kaslar soğutulmaz. Aksi halde kasların ısıtılması için daha çok enerjiye ihtiyaç duyulacaktır.

KAZALAR:

1. Kendimizden Kaynaklanan Kazalar (Subjectif): 
a) Yetersiz eğitim
b) Yetersiz beslenme
c) Yetersiz malzeme
d) Aktif cesaret (kendini gösterme çabası)
e) Disiplinsizlik
f) Motivasyon eksikliği (yolun yarısında, yapamam demek)
g) Ego tatmini (hava atmak)
h) Ekip uyumsuzluğu; fiziksel – mental uyumsuzluktur (kendini aktiviteye uygun hale getirmek için antrenman yapmak, kilo vermek v.b. ile yapılabileceği dalı seçmek gibi çözüm yöntemleri vardır)

2. Bizim Dışımızdaki Etkenlerden Kaynaklanan Kazalar (Objektif):
a) Fırtına
b) Tipi
c) Sağnak yağmur, yıldırım çarpması
d) Taş düşmesi, heyelan v.b. olabilir.

KAMPÇILIK:

a) Eğitim amaçlı kampçılık
b) Tırmanış amaçlı kampçılık
c) Sadece kamp amaçlı

Kampçılıkta en önemli karar yer seçimidir. Genel kuralların yanında kampın hangi amaçla yapıldığı da dikkate alınır.

Örneğin eğitim amaçlı bir kamp; 
- Yola yakın olmalı,
- Hazır araç bulunmalı,
- Amaca uygun kaya, zemin, doğa, su kaynağı bulunmalıdır.

İlk defa kampa gelmiş, yol yürümemiş kişilerin herhangi bir olumsuzluk durumunda en kısa sürede sevk edilebilmesi ve diğer ihtiyaçlarının sağlanabilmesi için ulaşım önemlidir.

Yer seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar; 
- Kamp, su kaynağını kirletmemek için en az 50 mt. uzağa kurulur. 
- Zemin fazlı taşlık olmamalıdır.
- Kaya altı, fazla eğimli arazi olmamalıdır. Kamp yeri güvenlikli olmalıdır.
- Vadi, düzlük gibi rüzgara açık yerler olmamalıdır.
- Elektrik hatlarının altında olmamalıdır.
- Kuru ve sulu dere yatakları olmamalıdır.
- Çığ riski olmamalıdır.
- Düz arazide tek ağaç altları olmamalıdır.
- Ormanda kozalaklı ağaçların altında olmamalıdır, düşecek bir kozalak çadırı yırtabilir.
- Kamp yeri çevreye hakim olmalıdır.

Eğer tırmanış amaçlı bir kamp ise; zirveye yakın olmalıdır. Zirve günü önemli olduğu için, çok enerji ile zirve hedeflenmelidir.

OCAKLAR:

1. BENZİNLİ OCAKLAR: Sürekli bakım ister (MSR modeli iyi). – 27 dereceye kadar yanar, deniz seviyesinde 3,5 dakikada kaynatır.
2. BÜTAN – PROPAN OCAĞI: Verimli, kullanışlı.
3. İSPİRTO OCAĞI: Verimli, kullanışlı (Çaydanlık, tencere takımlı, çok iyi).
4. BÜTAN (LPG) (KARTUJLU): Önerilmez. Yüksekte verimli yanmaz. Soğuktan etkilenir.

Benzinli Ocaklarda: (Depo, ocak, yakıt borusu, pompadan oluşur) 
- İspirto ocağında tekel etiketli, açılmamış şişede ispirtoyu alın. Açık alınanlar sulu çıkabiliyor. 
- Benzinli ocaklarda normal benzin kullanılıyor. Depoya iki ayrı istasyondan alınmış benzin koymayın. Ayrıca benzini pet şişede taşımayın, gözle görülmeyecek şekilde plastiği eritip ocağı tıkayabilir. Su için üretilen termos tipi kaplarda da taşımayın, yedek depo alın. Biraz pahalı ama white gaz çok iyi sonuç veriyor.
- Ocağı kullanırken alüminyum reflektörü mutlaka takın. Isıyı yanlara vermez, rüzgarı keser. 
- Ocağın yakılışı; Ocak düz bir zemine oturtularak pompalanır. Kolonya, ispirto (tercih edilir) veya saf alkol ile ön ısıtma yapılır. Alttaki küçük haznenin bu şekilde ısıtılması tam sönme sağlanmasıyla son bulur. Ön ısıtma alevi tam söndükten sonra benzin kelebeği açılır, benzin gelince yakılır. 
- Otomatik iğneli ocaklar, yakmadan önce ve kullanım bittikten sonra aşağı yukarı sallanarak (iğne sesi duyulacak şekilde) temizlenmiş olur. 
- Ocağın işi bitip söndürme aşamasında benzin kelebeği kapatılır. Bu sırada ocak halen yanmaktadır. Ocağı aşağı doğru tutarak yakıt borusunun içindeki benzinin yanması sağlanır.
- Son olarak en önemli uyarı, ocağı çadır içerisinde yakmayın. En azından belirli bir deneyim kazanıncaya kadar. Çadır içerisinde yakılması zorunlu durumlarda zeminle teması kesecek bir malzeme kullanın. Burada çadırın tipi de önemli. Bagajlı tip çadırlar ocak için uygun. Çift bagajlılarda, çadır yanmaya başlarsa kaçmak için de ideal! İspirtolu ocaklar çadır içerisinde rahatlıkla kullanılabiliyor.

KİŞİSEL MALZEMELER:

- Hafif, ısı yalıtımlı, az yer kaplayan ve mevsim koşullarına uygun olmalı.
- Çabuk ıslanmamalı ama çabuk kurumalı.
- Hareketi kısıtlamayacak kesimli ve uygun kumaş türünden imal edilmiş olmalı.

İç Kat Malzemeler:

Yünlü ve sentetik uzun kollu içliklerden, alt üst takım termal etiketli olanlar tercih edilir. Amaç kumaşın vücutla temas eden yüzeyinin kuru kalmasıdır. Terin, dokuma özelliğinden dolayı termal kumaşın dışına verilmesidir.

Orta Kat Malzemeler:

İç kat giysilerin (termal) taşıdığı teri dış kata ulaştırma özelliği olan POLAR kumaşlar tercih edilir. POLARTECH çok iyi sonuç veriyor. Ancak pahalı. Bunun yerine pazarda satılan polarların sentetik olanları kullanılabilir. Satın alırken polar kumaşı ağzınıza dayayıp üfleyin, az hava geçirenleri tercih edin. Üst polarlar boydan fermuarlı ve yakası yüksek olmalıdır. Giyip çıkarması kolay oluyor. Ayrıca içi pertex kaplı polarlar rüzgarda ters çevrilerek giyilebilir.

Dış Kat Giysiler:

- Yağmurluk – panço
- Rüzgarlık yüksek irtifada kaz tüyü anorak
- Bu ikisi yerine GORE-TEX kumaştan üretilmiş içerideki teri dışarı atan üst giysi kullanılır
- Soluyabilir CORDURA kumaş da; pahalı ama aynı özelliklere sahip
- Pantolonlar; kış şartlarında dizleri ve arkası destekli polarların içi rüzgar yalıtımlı ve ısı yalıtımlı olanları da var, içlik +normal polar çok soğuklarda trekking için yeterli. Bahar ve yaz aylarında paçaları iki aşamalı kısalabilen fermuarlı, çabuk kuruyan kumaştan (Jack Wolfskin) olanlar çok iyi.

Fener: (El, alın ve çadır aydınlatma fenerleri) Hepsinin yerine yeni çıkan let’li alın fenerini tercih edin. Tek let ile 80 saat kullanım (iki adet ince küçük kalem pil ile çalışıyor).

Tozluk: Yağmur ve karda çok önemli, mutlaka edinin.

Eldiven: Polar – gore-tex kumaşlardan.

- Beşparmak iç eldiven
- Orta kat eldiven
- Dış kat eldiven

- Bere - şapka – balaklava (polar kumaşlar)

- Gözlük – kar gözlüğü

- Temizlik malzemeleri + koruyucu kremler ve ilaçlar

- Yedek malzemeler (pil gibi)

Ayakkabılar:

- Kar, kış, çarşak v.b. zorlu doğa koşullarına dayanıklı olmalı.
- Mutlaka boğazlı, bileği saran yapıda olmalı.
- Kesinlikle su geçirmez olmalı (GORE-TEX astarlı).
- Ayağa tam olmalı. Buradaki tam ifadesi, yarım numara büyüğü ifade eder. Parmaklar rahat olmalı, her adımda topuk çok az yukarı kalkarak havanın dışarı itilmesini sağlamalı.
- Ayakkabı alırken, öne eğimli bir yerde durup parmak uçlarının ön tarafa değmediğinden emin olunmalı.
- Kesinlikle siparişle alınmamalı, bizzat giyip denedikten sonra karar vermeli.
- Vibram taban olmalı. Faaliyete göre 4/4, 4/3, 4/2, 4/1 taban çeşitleri var. Krampon en sert tabana takılarak güvenlik sağlanır.
- Yeni alınan ayakkabı ile hemen faaliyete gidilmez. Faaliyet öncesi bir süre giymek gerekir.
- Her faaliyet sonrası ayakkabıya bakım yapın. Kesinlikle güneşe, ateşe, sobaya, radyatöre yakın koymayın, oda sıcaklığı yeter.
- Bazı ayakkabılara bir şey sürülmez, bazıları temizlendikten sonra wax’lanır. Kullanım kartına göre hareket edin.
- Her zaman olabilecek ayakkabı vurmalarına karşı yanınızda düz, enli bez flaster bant bulundurun. Ayakkabının dokunduğu yüzeyin ayakkabı ile temasını kesin.

Selami Kalay (20/02/2006)

 
Siz de trekking ile ilgili faydalı bulduğunuz yazıları burada yayınlanmak üzere aşağıdaki e-posta 
adresine gönderebilirsiniz. 
(selami_kalay@yahoo.com)

 


Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret107063