FAYDALI BİLGİLER

Yeni Başlayanlara Öneriler

 • Öncelikle bileği saran, tabanı sert ve tırtıllı bir ayakkabı, 30-40 litrelik bir sırt çantası edinin. Diğer gerekli malzemelerle ilgili listeler birçok internet sitesinde mevcuttur. Yeni aldığınız ayakkabınızı birkaç kez şehir içinde giyerek deneyin. En az bir takım yedek iç çamaşır, yedek çorap, havaya göre yağmurluk, polar üst veya rüzgârlık mont, bere veya şapka, hava koşullarına göre bir çift uygun eldiven, bir adet su kabı ve yeteri kadar su, atıştırmalık ara yiyecekler, enerji verici kuru üzüm, kuru kaysı, incir, kuru dut, ceviz, badem alınız. Mevsime göre güneş kremi, güneş gözlüğü, küçük bir plastik bardak, ve fotoğraf makinesi, Özel ilaçlarınız, yara bandı, bir iki adet ağrı kesici , ıslak mendil, bir adet çöp torbası yanınızda bulunsun.

 

 • Başlangıç için zorluk derecesi az veya orta olan bir rota seçin, ve rota hakkında ilgililerden ve rehberden bilgi alın,

 

 • Uygun giyinin, yaz ve kış koşullarına ve yağış durumuna göre tedbirinizi almayı unutmayınız,

 

 • Sağlık sorununuz varsa mutlaka bir hekime danışarak etkinliğe katılın.

 

 • Sırt çantanıza öğle yemeğinizi, suyunuzu, yağmurluğunuzu koyarak yürüyüş boyunca taşımanız gerekir. Ayrıca tuvalet ihtiyacının da doğa giderilmesi gerektiğini unutmayınız.

 

 • Başlangıçta uzun paçalı pantolon ve gömleği tercih ediniz. Bunlar ufak tefek sıyrıklardan, ısırganların etkilerinden vs sizi korur. Hava alabilen giysiler kullanmaya çalışın. Terleyeceğinizi hissettiğiniz anda veya ilk molada fazla giysilerinizi çıkarın. Deneyiminiz arttıkça daha rahat hareket edebilirsiniz.

 

 • Yürüyüşe gideceğiniz gün iyi uyuyunuz. Sabah iyi bir kahvaltı yapınız. Suyunuzu susamadan ara molalarda azar azar içiniz. Aksi halde yukarıda sayılanlar size baş ağrısı olarak geri yansıyabilir.

 

 • Yiyecek ve suyunuzu fazlasıyla alın, mecbur kalmayınca bitirmeyiniz. Dağlarda her türlü olasılıklar sizi bekliyor, unutmayın. Atıştırmalıklar alarak arada azar azar atıştırın.

 

 • Sessiz olunuz, diğer arkadaşlarınızı rahatsız etmeyiniz, inanç ve siyasi görüş gibi değiştirilmesi mümkün olmayan konularda tartışmadan kaçınınız.

 

 • Nazik, yardımsever, katılımcı ve paylaşımcı olunuz.

 

 • Yürüyüş sırasında uygun bir tempo belirleyiniz. Kimseyle yarışmayın ve ormanda kesinlikle koşmayın. Zorlanıyorsanız veya başka bir sorununuz olursa mutlaka rehberle iletişim kurun. Düzgün sürekli tempoyla yürüyün. Hızlanıp yavaşlamak sizi yorabilir. Özellikle belirli bir yaştan sonra bu daha çok önem kazanır.

 

 • Ayak tırnaklarınız uzun olmamalı. Özellikle inişlerde parmaklarınız rahatsız eder. Tırnak kesim işlemi bir iki gün önceden yapılmalıdır.


Doğa da yürüyüş ve uyulması gereken kurallar

 Doğada yapılan herhangi bir yürüyüşte uyulacak temel kurallardan en önemlisi ekip düzeninin sağlanmasıdır. Bu düzene göre ekip tek sıra halinde yürümelidir. Bu düzen:
Lider (Ekip Başı) , Ekip ve Artçı olarak sıralanmalıdır.
* Lider ile artçı arasındaki ekip ise; kondisyona göre, kondisyonu en az olan kişi yada yavaş olan kişi liderin hemen arkasında olmak kaydı ile sıralanır.

EKİP BAŞI ( LİDER ) :
- Ekibe liderlik eden kişidir.
- Ekibin en deneyimli ve bilgili kişisidir.
Ekip başı adı verilen bu kişinin görevi yürüyüş rotasını seçmek, yürüyüş temposunu ayarlamak, molaların sıklığını ve uzunluğunu düzenlemek ve yürüyüş sırasında alınması gereken önemli kararları almaktır. Son kararı verme yetkisi her zaman ekip başındadır. Ekip başını hemen arkasında ekibin en tecrübesiz yada en yavaş elemanı yer alır. Ekip başının yürüyüş rotasını ve temposunu bu elemana göre ayarlaması böylece daha kolaylaşır.

ARTÇI:
Liderin yardımcısıdır. Ekibin sonunda yer alır.
Ekiptekileri izler. Davranışlarını kontrol eder. Liderle arasında devamlı koordine vardır.
Ekipte belirebilecek herhangi bir kopmayı yada düzensizliği ekip başına iletir ya da mümkünse bunu giderir..

YÜRÜYÜŞ TEMPOSU :
Sporcuların kondisyon durumlarına göre tempo ayarlanır.
-Eller iki yanda serbest olmalıdır. Böylelikle dengenizi kaybettiğinizde yada düşerken dengenizi sağlarsınız. Aksi halde sakatlanabilirsiniz
-Kesinlikle walkman vb. dinlenmemelidir. Dikkati dağıtacak unsurlardan kaçınılmalıdır. Kaçınılmadığı taktirde tehlikeleri ve uyarıları geç algılar zarar görebilirsiniz.
-Ekip içinde konuşulmamalıdır.
-Yürüyüş esnasında rotada bulunan; dönüm noktalarına, büyük kaya veya nirengi noktalarına dikkat edilmelidir.
-Yürüyüş esnasında çantanızdan perlon vb. sarkmamalıdır. Arkadan gelen arkadaşınızı rahatsız edebilir yada bir yere takılıp dengenizi bozabilir.
-Yürürken baton kullanıyorsanız; perlonları bilekte olmalı ve daima yamaç tarafında ki elde tutulmalıdır.

Dağ ortamında engebeli, eğimli, kayalık, karlı veya buz rotalarla karşılaşabiliriz. Sonuçta da; şehirdeki gibi yürüyemeyiz.
Dağda; diz kilitleyerek yürümeliyiz. Bunun sonucunda vücut yükünüz kaslara değil, tüm iskelet sisteminize biner. Böylece daha az enerji harcamış olursunuz.
Doğada Çanta Seçimi

Sırt çantası doğada kullandığımız malzemelerden konforumuzu en fazla etkileyenlerden biridir. Tüm malzememizi sırt çantası aracılığıyla taşıdığımızı ve uzun kış aktivitelerinde çantanın ağırlığının 30 kilograma kadar çıktığını düşünürsek doğru çantanın önemini daha rahat anlayabiliriz. Farklı kullanım alanları için farklı boyutlarda ve farklı yapılarda çantalar vardır. 

 

Günlük çantalar 

 

Bunlar yaz yürüyüşlerinde kullanılabilecek şeyleri alabilecek kapasiteye sahip 30 litreye kadar olan çantalardır. Genelde basit bir sırt sistemleri ve destekli omuz kolonları vardır. 

 

Kampçılık çantaları 

 

2 ya da daha fazla gün süren ve çadır, uyku tulumu, ocak, yakıt, yemek gibi şeyler taşıyacağımız faaliyetler için 50 - 65 litrelik en uygun olanlarıdır.( Unutmayın ki kış kamplarında daha çok yer tutacak giysi ve tulumlar kullanacağımızdan çantamız daha büyük olmalıdır) Yükümüz daha ağır olacağı için bir iç iskelet gerekecektir. Bu iskeletin görevi yükü omuzlardan leğen kemiğine aktarabilmektir. Bu çantalarda daha komplike sırt sistemleri kullanılır ve genelde iki bölümlüdürler. Bu tip çantalarda sık kullanılan şeyler için yan cepler olabilir ve ayrıca kapak kısmında da gerektiğinde ulaşılabilecek bir cep vardır.


Doğada Ayakkabı Seçimi

 Ayakkabılar seçimi yapılırken en dikkat edilmesi gereken malzemelerden biridir. Amacınıza ve ayağınıza uygun olmayan bir bot aktivitenizi işkence haline getirmek dışında hayatınızı da tehlikeye atabilecektir. 

 

İyi bir ayakkabının bir çok görevi vardır. Ayakkabılar rahat, dayanıklı, koruyucu olmalı ve yapılan aktiviteye uygun olmalıdır. İyi bir dağ ayakkabısı ayağa ve bileğe yeterli desteği vermeli ve kaygan ya da bozuk zeminde iyi tutunabilmelidir. Ayağı taş ve kayalardan koruyabilmeli ve aynı zamanda rahat yürüyebilecek kadar esnek olmalıdırlar. Ayrıca ayağı kuru ve doğru sıcaklıkta tutabilmelidirler. Genel bir yürüyüş/dağ botu tüm bu gereksinimlerin ortak noktada birleştiği bir malzemedir. 

 

Doğru ayakkabı esnekliği arazinin durumuna ve taşınan çanta artı kişinin ağırlığına göre değişir. Esnek bir bot düz bir satıhta yürüyüş için ayağın doğal esnemesini engelleyebilecek sert botlardan daha uygundur. Fakat dağlık arazide daha bozuk bir zeminde yürürken daha sert ve daha fazla destek veren bir bot giymek gerekir. Ayrıca taşığıyacağınız yük ya da kendi vücut ağırlığınız fazla ise biraz daha sert botlar tercih edilmelidir. 

 

Araziye uyum açısından ayakkabının tabanı çok önemlidir. Dağcılık için üretilmiş sert ve ağır botların daha iyi bir tutuş için daha derin dişleri vardır. Bu, özellikle çamur veya kar kaplı dik yamaçları inerken kaymayı önler. Kamp ve yürüyüş botlarında ise derinliği daha az olan farklı yapılarda dişler kullanılır.


Doğada Giyim ve Malzeme Seçimi

Doğa sporlarında giyimin temel amacı sporcuyu soğuk, rüzgar ve ıslaklıktan koruyabilmektir. Ancak bu koruma gerçekleştirilirken giyim malzemelerinin bazı temel niteliklere sahip olması şartı aranmalıdır. 

 

Bu özellikler: 

 

- Hafif olması ve az yer kaplaması 

- Sıcak tutması 

- Az nemlenmesi ve kolayca kuruyabilmesi 

- Ter buharını dışarı verebilmesi 

- Rüzgar ve yağmura karşı koruyucu olması 

- Rahat ve hareketleri kısıtlayıcı olmaması 

- Giyilip çıkartılmasının kolay olması 

 

Doğa sporcusu içten dışa doğru tabakalar halinde giyinmelidir. Böylece kullanıcı vücut ısısı artıkça soyunarak kademe kademe aşırı sıcaktan veya tam tersini uygulayıp giyinerek soğuk ve diğer dış etkenlerden (rüzgar, yağmur, kar gb.) kendini koruyabilecektir. Bu sistem yukarıda belirttiğimiz gibi katmanlardan oluşmaktadır. Her katman vücudun çıkardığı su buharını yani ter buharını, giyim malzemelerinde ıslaklık meydana getirmelerine izin vermeden dışarı vermelidir. Böylece kullanıcı iç ıslaklığın getirebileceği sorunlarla karşılaşmayacaktır. Sistem vücut buharını rahatça dışarı verebilirken dışardan gelebilecek ıslanma ve rüzgara karşı gerekli korumayı sağlayacaktır.


Doğada Uyku Tulumu ve Mat Seçimi

Geceleri hareket etmediğimiz için metabolizmamız yavaşlar, yani vücudumuz normalden daha az ısı üretmeye başlar. Bu yüzden ürettiğimiz ısıyı koruyacak ve vücudumuza yakın tutup koruyacak bir yalıtım malzemesi gerekir. Doğa sporları için en mantıklı yol bir uyku tulumu kullanmaktır. Isıyı korumak için en etkili madde kıpırdamayan havadır. Bu yüzden uyku tulumunun görevi havayı hapsetmek ve vücudun etrafında tutmaktır. Bunu yaparken aynı zamanda vücudumuzdan uyurken bile dışarıya verilen su buharının dışarıya çıkmasına izin vermelidir. Havayı tutmak için farklı dolgu malzemeleri kullanılmakta ve bu dolgu malzemeleri değişik kumaşlarla yerinde tutulmaktadır. Bir uyku tulumunun verimliliği içinde tuttuğu havaya bağlıdır ki bu da tulumun kalınlığına, yani dolgu malzemesinin miktarına ve hava tutma yeteneğine bağlıdır. 

 

Isı Dereceleri 

 

Bir uyku tulumunun verimliliğini anlamanın alışılmış yolu tulumun ısı derecesine bakmaktır. Genelde bir tulum için iki rakam verilir. Birincisi tulumda rahat bir şekilde uyuyabileceğiniz ısı, ikincisi ise ekstrem derecesi yani tulumda geceyi geçirebileceğiniz minimum ısıdır. Bu ısı dereceleri ne yazık ki kesin bir fikir vermez. Bunun birinci sebebi bu ölçümler için üreticilerin benimsediği standart bir yol yoktur ve herkes bu ölçümleri farklı yollarla yapmaktadır. İkinci sebep ise insanın tulumda rahat etmesinin kendi metobalizmasıyla, kullandığı matın kalitesiyle, yaşıyla, yediği yemekle, havadaki nem oranıyla ve rüzgar hızıyla ilgili olması ve bunların hepsinin kişi tarafından kontrol edilememesinden kaynaklanır. Tulumun içine giyinik olarak girip tulumun konfor derecesini arttırmak mümkündür ama bunun da bir limiti vardır. Testler, ne kadar giyinirseniz giyinin tulumun derecesini maksimum 11o C indirebileceğinizi göstermiştir. Genelde daha ağır olmasına rağmen boydan boya fermuarlı tulumlar daha kullanışlı ve havalandırması daha kolay olduğu için tercih edilmektedirler. Fermuarın boyunca koruma olması da ısı kaybını önlemek için gereklidir. Uyku tulumlarının boyları 200cm. ile 230cm. arasında değişir. Soğuk havalarda bazı malzemelerinizi tulumun içine almanız gerekeceğinden alacağınız tulumun boyunu seçerken bunu da göze almalısınız. Fazla büyük bir tulum da gereksiz ağırlık ve ısıtılması gereken daha fazla hava demek olduğundan amaçlarınıza tam uygun boyutta bir tulum seçmelisiniz. 

 

Dikdörtgen, yarı dikdörtgen ve mumya gibi farklı şekillerde uyku tulumları olmakla birlikte doğa sporlarında genelde mumya tipi uyku tulumları kullanılır. Bunun sebebi mumya tipi tulumların vücuda daha yakın olması ve böylece tulumun içindeki hava miktarı daha az olacağından havayı ısıtmanın daha kolay olmasıdır. Ayrıca mumya tipi tulumlar daha az malzeme gerektirdiğinden daha hafiftirler ve daha az yer kaplarlar. 

 

Saat
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret107063